One of the most common mistakes we make in supermarkets, markets or convenience stores is skate with prices. Now that inflation is wreaking havoc in our shopping basket and has no sign of slowing down, it is convenient that we always have such a basic concept as the weight per kilo at hand.
All supermarkets are forced to announce the price per kilo of all their edible productssomething that we do not usually see with the same frequency and that, generally, does not even appear in convenience stores.
However, it is one of the best indicators to save in our shopping cart and the way to really know how much we are paying for certain products that can be as everyday as bread.
It is usual that we have gotten used to buying bread in unitsregardless of whether they are bars, baguettes, loaves or any other format, and therefore we are paying the unit price instead of the price per kilo.
So far everything is correct, because the most normal thing is not that we buy bread like someone who buys tangerines or apples, but it is relevant that let’s see how our consumption patterns have changed. With the rise of more or less artisanal bakeries, we have seen that many of them do not sell the bread in unit format, but instead it is the value of the price per kilo that, after weighing the bread in question, we are charged.
This means that we often enter these types of bakeries and are alarmed when we take a look at the prices, stipulated in this kilo format, and we often see that they exceed four, five or six euros, sometimes seeming to us totally crazy prices.
Unfortunately, looking at the price of unit bread makes us fall into our own trap in which we consider cheap or well paid, for example, a bar at 90 cents when it is barely weighing more than 250 grams.
If we take a look at the breads freely available in the supermarketwhich are the most reliable when it comes to representing that weight per kilo, we can see how a good part of them do not exceed two euros if we talk about the lowest ranges.

However, as we evolve in supermarkets towards ciabattas, loaves or baguettes, we see how we approach and we exceed three euros per kilo quite easily. What do we mean by this? That when it comes to checking how much we spend on bread at home, it is always more advisable to look at the weight scales per kilo rather than unit weights.
First, because not all loaves of bread weigh the same and this can mean that the cost skyrockets; second because the Spanish households throw almost 60 million kilos of bread into the trash every year, according to data from the Ministry of Agriculture, which also means that almost half of Spanish households throw away bread. An apparently minor account in daily spending, but at the end of the year it can mean around 20 euros of bread wasted (on average) for each house.
Amazy Banneton for bread – The ideal basket for dough and proofing bread made of natural wicker (oval | ∅ 35 cm)
For these reasons, we recommend that control the bread you buy and the amount you pay under the unit price trap and then we are not surprised when we overpay for poor quality bread that, disguised in the unit, may not be very far from the price of a good bread.
Images | Image by pvproductions on Freepik / Image from Freepik / Image from Freepik
In DAP | Rustic wheat bread. Quick and easy homemade bread recipe
In DAP | Homemade gluten-free bread recipe, the perfect option for celiacs and intolerant people